Znojmo,

Mezistátní utkání ŽACTVA

Ve Znojmě se uskutečnilo mezistátní utkání žactva. Naše reprezentace se utkala se soupeři z Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Slovenska. Mistrovství České republiky žactva proběhlo teprve před týdnem, a tak si většina atletů a atletek přivezla mistrovskou formu i do Znojma. Na domácí půdě nedala česká reprezentace svým rivalům ani tu nejmenší šanci a jasně mezistátko opanovala […]

Ve Znojmě se uskutečnilo mezistátní utkání žactva. Naše reprezentace se utkala se soupeři z Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Slovenska.

Mistrovství České republiky žactva proběhlo teprve před týdnem, a tak si většina atletů a atletek přivezla mistrovskou formu i do Znojma. Na domácí půdě nedala česká reprezentace svým rivalům ani tu nejmenší šanci a jasně mezistátko opanovala v obou kategoriích. Chlapci zvítězili se ziskem 260.5 bodů. Druhé Maďarsko jich posbíralo 190. Bronz vezou domů Slovinci za 156 bodů. Chorvati byli čtvrtí (130.5 b.) a celkové pořadí uzavírali Slováci (115 b.).

Naše děvčata nastřádala celkem 236.5 bodů, což jim též bohatě stačilo k primátu. Další pódiová umístění vybojovaly atletky z Maďarska (179.5 b.) a Chorvatska (168 b.). Čtvrté byly Slovinky (140 b.) a páté Slovenky (128 b.).

Čeští atleti a atletky vybojovali dohromady patnáct individuálních prvenství. K tomu přidali dvě štafetová. V pěti disciplínách jsme pak obsadili první dvě pozice. Hned ze dvou vítězství se radoval Jaroslav Smělý, jenž vyhrál disk (58.61) i kouli (16.65). V obou disciplínách mu zdatně sekundoval Vilém Voříšek, který byl druhý v disku (55.58) a třetí v kouli (15.45).

Petra Poštůlková a Klára Vavřinová si před týdnem v Jablonci podělily mistrovský titul, když zvládly stovku překážek v totožném čase. Ve Znojmě závodily sice každá v jiném běhu, ovšem i tak potvrdily vzájemnou vyrovnanost, když je v celkovém pořadí dělila jediná setina. K radosti českého týmu se jednalo o první dvě příčky. Petra Poštulková vyhrála v čase 14.30 a Klára Vavřinová byla druhá za 14.31. Vítězný double zaznamenali ve stejné disciplíně i Adam Pecina (13.11) se Štěpánem Bednářem (13.46).

Filip Vojáček byl sprinterským králem domácího šampionátu na severu Čech a na jihu Moravy se mohl radovat z velkého kariérního milníku, když na stovce stlačil svůj čas pod jedenáct vteřin. Výkonem 10.98 naprosto suverénně zvítězil. Podobně dominantní byla v tyčkařském sektoru Adéla Pannová, která se úspěšně přenesla přes 360 centimetrů a nejbližší soupeřce jich nadělila patnáct.

Třístovka překážek patřila sourozencům Radovým. Mezi dívkami byla nejrychlejší v čase 43.83 Nina Radová. V kategorii chlapců nenašel přemožitele její bratr Michal. Čerstvý národní rekordman na dvoustovce překážek si s delší distancí poradil nejrychleji ze všech v čase 37.38.

Dalším atletem, kterému se podařilo prolomit důležitou hranici byl vítěz trojky Filip Toul, jenž poprvé v kariéře uběhl závod na 3000 metrů pod devět minut. Časomíra v cíli mu ukázala 8:58.78. Také oba závody na 1500 metrů překážek přinesly českému týmu plné bodové zisky, a to zásluhou Matěje Štencela (4:29.99) a Emy Berkové (5:08.59).

Výškaři Lukáš Kouřil a Oliver Syslo zdolali shodně 188 centimetrů. Prvnímu jmenovanému se to podařilo hned úvodním pokusem, díky čemuž vyhrál. Syslo připsal cenné body za druhé místo. První dvě místa si vyházeli také oštěpaři. Zvítězil Richard Březovič (62.56) před Vojtěchem Herinkem (59.12). Další dílčí primáty připsaly obě štafety na 4×100 metrů (chlapci 43.26, děvčata 47.51), Adéla Holubová na šestistovce (1:34.83) a Kristýna Hozmanová na třístovce (39.74).