Mistrovství České republiky žáků a žákyň 2018

Mistrovství České republiky žactva proběhlo tentokrát na severu Čech v Jablonci nad Nisou. I přes chladné a deštivé počasí padlo hned několik českých rekordů této kategorie. Nejúspěšnější atletkou šampionátu byla domácí Adéla Novotná. Závodnice Liazu Jablonec vybojovala hned čtyři tituly mistryně republiky. Ovládla dva nejkratší sprinty a byla členkou obou vítězných štafet. Zlatou jízdu zahájila Novotná […]

Mistrovství České republiky žactva proběhlo tentokrát na severu Čech v Jablonci nad Nisou. I přes chladné a deštivé počasí padlo hned několik českých rekordů této kategorie.

Nejúspěšnější atletkou šampionátu byla domácí Adéla Novotná. Závodnice Liazu Jablonec vybojovala hned čtyři tituly mistryně republiky. Ovládla dva nejkratší sprinty a byla členkou obou vítězných štafet. Zlatou jízdu zahájila Novotná velkolepě, když naprosto suverénně opanovala šedesátku v novém národním rekordu 7.52. Své vlastní historické maximum z letošní sezóny vylepšila o šest setin. Rekord šampionátu Kateřiny Čechové z roku 2003 překonala dokonce o osm setin. Následně se radovala ze zlaté medaile i s kolegyněmi ve štafetě na 4×60 metrů. Sestava Štanclová, Rappová, Novotná a Přichystalová navíc ozdobila svůj triumf národním klubovým rekordem 29.39. Druhý den byla Novotná nejrychlejší také na stopadesátce, kterou prolétla za 17.93. Svou zlatou sbírku pak završila s jabloneckou štafetou na 4×300 metrů (2:50.14).

Národní historické tabulky se přepisovaly také na dvoustovce překážek v obou kategoriích. Mezi žáky se to podařilo Josefu Drahotovi, jenž se stal prvním českým žákem, kterému se podařilo na této trati stlačit svůj čas pod pětadvacet vteřin. Drahota proběhl cílem v čase 24.96 a z loňského maxima olomouckého Samuela Lawsona ukrojil 25 setin. Podobně úspěšná byla mezi žákyněmi Tereza Babická z Českých Budějovic. I ona přidala k titulu mistryně republiky národní rekord, který má nyní díky ní hodnotu 27.87. Z čela historických tabulek tak vymazala dva roky starý výkon Terezy Eleny Šinové (27.95).

Další český rekord přidala štafeta žáků Univerzity Brno na 4×300 metrů. Kvartet Krčma, Ježek, Hrízco a Plaček si poradil s tratí v čase 2:28.88 a vlastní výkon z června tohoto roku vylepšil o devět desetin. Z klubového národního rekordu ve štafetě na 4×60 metrů se mohli těšit sprinteři z AK Olomouc. Štafeta ve složení Kika, Sládek, Šalman a Horák posunula časem 26.95 předešlé rok staré maximum svých klubových kolegů o čtyři setiny.

Velmi úspěšné mistrovství prožila vítkovická vrhačka Karin Brzyszkowská. Ta se stala nejen dvojnásobnou republikovou šampionkou, ale také dvojnásobnou rekordmankou mistrovství. Poprvé se jí to podařilo v diskařském sektoru, kde zvítězila výkonem 45.29 a překonala tak rekord mistrovství Barbory Tiché z roku 2014 o více než metr a půl. Druhý rekordní zápis připsala v koulařském kruhu, kde její náčiní dolétlo na 14.85 a letitou držitelku historického maxima šampionátu Moniku Čeleďovou (14.07 v roce 1993) posunula na druhé místo této statistiky.

Petr Jelínek, foto: ČAS – Eduard Erben

kontakt

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ
Na Pískách 2583/8, 160 00 Praha 6 – Dejvice
Czech Republic

Jan Sýkora
Mobil: +420 720 071 204
E-mail: jsykora@atletika.cz

děkujeme

Český atletický svaz

Český atletický svaz

Spot #2 Spot #1